Vězněného léčitele Dvořáka čeká další soud. Hrozí mu už 8 let

Konopného léčitele Dušana Dvořáka čeká v pondělí 12. října soud v Blansku.
Čelí obvinění za vyhrožování pracovníkům Okresního soudu v Prostějově a dalším představitelům justice. Dvořák vysvětluje jednání jako zoufalou reakci na svou mnohaletou kriminalizaci ze strany státu. Verdikty prostějovského soudu učinily z léčitele zločince a z respektovaného adiktologa dealera drog.

Dušan Dvořák je od prosince loňského roku ve výkonu trestu (od 6. 11. 2019 byl nejdříve ve vazbě). Byl odsouzen nejprve na 3 roky za pěstování neomamných odrůd konopí jako léku, posléze mu soud vyměřil ještě další 3 roky za přeměnu podmínky na vězení, protože s nelegálním pěstováním konopí nepřestal. Dvořák se od počátku hájí tím, že nikdy nevyráběl ani nedistribuoval drogy („marihuanu“), ale bezplatně poskytoval nemocným lidem výrobky z léčivého konopí, které pro tento účel, jakož i pro vědecké účely, pěstoval a následně zpracovával. Pacienti trpící mnohdy velmi těžkými chorobami (rakovina, roztroušená skleróza, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba aj.) totiž na legálně prodávané konopí nedosáhli z důvodu vysoké ceny, příp. při jeho konzumaci trpěli vážnými vedlejšími účinky.

Četná svědectví pacientů, kterým Dvořák pomohl, ani dobrozdání předních osobností vědy, kultury a veřejného života, jako např. předního odborníka na výzkum kanabinoidů Lumíra Hanuše z Hebrejské Univerzity v Jeruzalémě nebo známého fotografa Jindřicha Štreita, soudy nebraly v potaz. Nyní hrozí Dvořákovi další navýšení trestu až o dva roky. Soud v Blansku se bude v pondělí zabývat e-mailovou komunikací z roku 2018 až 2019, v níž Dvořák nevybíravými slovy vyhrožoval některým osobám prostějovského soudu, jakož i dalším osobám české justice. Dvořák se hájí tím, že šlo o zoufalou reakci na mnohaleté šikanování ze strany státu, konkrétně policie a justice, a že oslovené osoby se na tomto šikanování a souvisejícím psychickém teroru přímo či nepřímo, ale vždy významným způsobem podílely.

„Nepřítel státu“

Na akt verbální, resp. psané agrese Dvořáka reagoval v sobotu známý olomoucký psycholog Petr Hroch. Ten patří k vědcům a publicistům, kteří léčiteli dlouhodobě vyjadřují sympatie. V textu nazvaném Výroba nepřítele státu, který je Dvořákovi dedikován, Hroch uvádí: „Mnohé výzkumy, a také běžná praktická zkušenost psychologů a psychiatrů (moje též), jasně ukazují: Drtivá většina agresorů jsou silně viktimizované osobnosti. Jsou to oběti. Traumatizované oběti. (…). A je-li takový člověk znovu a znovu stavěn do bezmocné pozice oběti, nemá moc jinak, než reagovat agresí.
A teď si představte, že to zranění, tu viktimizaci, udělal našemu člověku stát, nebo jedna z jeho mocí, třeba moc soudní! Jak bezmocný je jeden člověk vůči státu, vůči soudu. (…) Kdo má trochu empatie, citu, kdo trošku zná fungování mozku v extrémním stresu, ten v tom výkřiku vidí symptom bezmoci, zranění, zoufalství.“

Soudní líčení proběhne na adrese Okresní soud, Hybešova 2047, 678 01 Blansko dne 12. 10. 2020 v 9:30 hod. v místnosti 276, I. patro, budova B.

Za Váš zájem jako vždy děkujeme.

 

Foto: Jindřich Štreit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *