Odsouzený: Miloslav Tetour

Starší příběh, který připomínáme…

Míla s dcerou na zahajovací konferenci kampaně CANNABIS WAR IS OVER! 25. 2. 2018

Příběh Miloslava Tetoura začíná ještě dávno předtím, než si ho lidé začali dávat do spojitosti s konopím. Vždy byl v úzkém spojení s přírodou, vyráběl ekologické produkty a vyhledával alternativní zdroje léčby. Jeho rodina se živila pěstováním hlívy ústřičné a výrobou žížalího eko hnojiva Vermičaj (www.ekohnojivo.cz). Miloslavovým největším koníčkem bylo pak přírodní léčitelství. Vyráběl masti, léčivé sirupy, čaje, koupele, tinktury. Ve svém oboru poté samozřejmě narazil i na konopí a začal objevovat jeho léčivé účinky. Vzhledem k tomu, že sám měl zdravotní problémy, zkoušel tyto účinky na sobě. Léčil se svými léčivými produkty a nevyužíval ty chemické, mnohonásobně dražší a s mnohem nižším účinkem.

Dne 7. října 2010 ale přišla změna, která obrátila život rodiny naruby. Zazvonil zvonek a za dveřmi stáli dva tajní. Miloslavovi to bylo jasné, cizí lidé k němu nechodili, ale i přesto je pozval dál. Problém? Miloslav tak trochu provokativně ubalil cigaretu řapíku lékařského a policistům ji nabídl, ti ale cítili „typický zápach marihuany“. Dále si od Miloslava koupili lahvičku eko hnojiva a dali mu dvě stovky. Za co mu je ale dali, v tom se verze liší. Při následné prohlídce našli v jeho domě konopí, nikdo se již však nezamýšlel nad tím, že ho používá pro své léčivé preparáty. Pro policejní orgán se stal jen dalším, který vyrábí marihuanu za účelem distribuce a zisku. (Nějak jim ale unikla jakási absence zisku…)

JEDE SE NA „DOVOLENOU“

I přesto, že Miloslav nic závažného nespáchal, a navíc měl doma dvě malé děti, byl v květnu 2011 vzat do vazby v Českých Budějovicích. Byl snad svým jednáním nebezpečný pro okolí? Možná pro farmaceutické společnosti, jejichž služeb nevyužíval a tím pádem jim krátil zisk. Dne 30. listopadu 2011 probíhá v Českých Budějovicích soud, kde Miloslavovi hrozí až 12 let odnětí svobody. Soudce mu nakonec vyměřuje 4 roky nepodmíněně ve věznici s dozorem. Miloslav Tetour mění právníka a odvolává se do Prahy. JUDr. Martin Šenkýř se v obhajobě zabývá nejen alternativní medicínou a přírodním léčitelstvím, ale také tím, že Miloslav nepěstoval marihuanu za účelem zisku, jak vyplývá i z majetkových poměrů rodiny. Obhajoba tedy žádala zproštění viny v plném rozsahu. Přinejmenším není vhodné odsuzovat člověka za péči o zdraví a nezištnou pomoc bližním. Dne 26. března 2012 odvolací soud snižuje trest na 3 roky nepodmíněně – ty si teď Miloslav odpykává ve věznici v Ostrově.

SHRŇME SI FAKTA

Za distribuci se v podstatě dalo považovat jedině to, že Miloslav nabídl policistům jednoho jointa marihuany, navíc není prokazatelné (jak už bylo vysvětleno), že to marihuana skutečně byla. Ostatní distribuce zůstala v rovině spekulací a nebyla nikterak prokázána. Naopak bylo prokázáno to, že se Miloslav konopím léčil. Podle odborného vyjádření MUDr. Jany Budařové je například k přípravě jedné koupele potřeba nejméně čtvrt kilogramu konopí, k přípravě 1 dcl masti pak půl kilogramu, takže je prokazatelné, že nalezené množství konopí zcela korespondovalo se skutečnou spotřebou. Lidé, kteří u Miloslava bydleli, mu občas nějaké konopí ukradli, bohužel pro něj bylo však toto posuzováno jako poskytování konopí dalším osobám. Proč? Dal jim přeci možnost si je vzít. (Mimochodem, Miloslav na to přišel až ze záznamu kamerového systému.)

Stále mi vrtá hlavou myšlenka, jakou to má spojitost s programem „konopí do lékáren (za nehorázné ceny)“. Nemohu se totiž ubránit pocitu, že čím více je program prosazován, tím více lidí léčících konopím je zavíráno a odklízeno z cesty a konopí pro nemocné končí v rukách policie. Lidé, kteří umí vyrábět konopné produkty a léčit jimi, nejsou pravděpodobně žádoucí. Proč? Třeba kvůli nižší prodejní ceně produktů? Osobně bych asi brala spíše mastičku od pana Miloslava než tu drahou a nefunkční z lékárny; o noční můře jménem Sativex za 8 tisíc ani nemluvě… 78 % Čechů souhlasí s využíváním konopí pro léčebné účely, zatím je to však trestné. Podle plánu se konopí bude dovážet ze zahraničí a v roce 2014 proběhne výběrové řízení na pěstitele u nás. Už jste někdy v Čechách viděli transparentní výběrové řízení? Představu ať si udělá každý sám. Jestli jste si mysleli, že si sami na zahrádce vypěstujete své konopí a použijete ho pro vlastní léčbu, jako to udělal pan Miloslav, proberte se, jste v Čechách. Tento příběh berte jako dostatečné ponaučení.

PROPUŠTĚNÍ PŘED KONCEM TRESTU

Ve čtvrtek 29. 11. 2012 proběhl soud, který měl rozhodnout, zda Miloslava Tetoura pustí domů za dobré chování. Proběhl úspěšně a Miloslav se v pondělí konečně setkal se svojí rodinou, která ho z Ostrova přivezla domů.
Odloučení mu mnohé dalo i vzalo. Poznal spoustu nových lidí a snažil se je léčit, hlavně psychicky, ač na tom sám nebyl úplně dobře. Vzalo mu to ale rok a půl života s rodinou, nemohl se stýkat s lidmi, které má rád, nemohl se věnovat svým ekologickým výzkumům a přírodnímu léčitelství, nemohl volně dýchat. Teď je jaksi poučen z předchozích nezdarů a tak trochu smířen s tím, že v této zemi se nevyplácí pomáhat. Když jsou totiž proti vám ti, co ještě navíc chrání, jsou vždycky v přesile a v tom, co řeknou, mají vždycky pravdu. Pokud jsou ještě takovéto věci zaštítěny nesmyslným zákonem jedné malé země, kde opět vítězí myšlenka poražená naposledy před třiadvaceti lety, nemáte moc šancí uspět.

Miloslav se tedy opět zařadí do společnosti, pochybuji však, že by se z něj stal „ovčan“ jen proto, aby se zařadil do stáda. Ve svém výzkumu a pokusnictví bude zcela jistě pokračovat, bohužel z něj však bude muset vyřadit bylinu, která mu – a nejen jemu – pomáhá nejvíce. Je smutné, že i přesto, že léčivé účinky konopí byly nespočetněkrát prokázány, se ještě stále jeho užívání pro tyto účely trestá.

ZÁKONY NA HLAVU?

Mastičkář rok a půl ve vězení, policie již počtvrté sklízí léčivé konopí v Ospělově, mastička v lékárně stojí tři stovky… A to je teprve začátek. Brzy si již v lékárně budeme moci pořídit i dávku lékařského konopí předepsanou ošetřujícím lékařem. Bude z dovozu a předražená, protože v Čechách přece konopí pěstovat neumíme. Samozřejmě jde asi také o co nejdelší vzdálenost mezi výrobcem a koncovým spotřebitelem, abychom dali prostor korupci.
V roce 2014 proběhne výběrové řízení na tuzemské pěstitele, osobně si však myslím, že i klinika v Ospělově, natož pak pan Miloslav Tetour, bude mít problém jednu ze dvou až tří licencí získat.
Miloslavu Tetourovi bych na závěr chtěla popřát hodně štěstí, sil a hlavně zdraví, i když zrovna to zdraví mu mnozí pravděpodobně nepřejí, jinak by ho nechali, ať se léčí. Pokud byste chtěli jemu a jeho rodině jakkoli pomoci nebo třeba jen napsat, ozvěte se.

Za svoji nezištnou pomoc lidem, pro kterou byl ještě navíc potrestán, si to více než zaslouží.
Pokud nechcete, nevadí, hlavně si dávejte pozor, ať neuděláte stejnou „chybu“ jako on. Zlepšování svého vlastního zdraví prostředky jinými než farmaceutickými se vám totiž může vymstít stejně jako v nedávné době poslech Svobodné Evropy…

Zdroj: Konoptikum

Více o Mílovi a jeho žížalím hnojivu se dozvíte na stránkách Florium.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *