Dušan Dvořák: Ke zdraví legálně
„Neexistuje pomalu bezpečnější léčivo, navíc má vynikající hospodářskou zužitkovatelnost. Oproti tomu se legislativa pořád jen zpřísňuje.“
Text: Adéla Pavlunová
Fotografie: Laura Kovanska
Publikováno 4. 2. 2013
Od začátku druhého tisíciletí žádá olomoucký rodák o povolení k pěstování konopí na výzkum, stále marně. Namísto toho mu a mnoha dalším rok co rok zabavují policisté vypěstované rostliny a nutno podotknout, že nikoli v souladu se zákonem. Situace se ale přehoupla již do zcela jiné roviny. Dvořák se nenechal semlít soudní mašinérií a nebyl jen jedním z mnoha, kteří se nechají odsoudit a stáhnou ocas, aby s policií už do styku přijít nikdy nemuseli.
Je to úporný boj
„Když Lidovci vyhlásili v roce 2004 ryze populistický a nesmyslný program proti drogám, vyzval jsem celou odbornou obec, aby se proti tomu postavila. Nemusel jsem se ani moc snažit a najednou na mé straně stály stovky lékařů a široká veřejnost,“ popisuje začátek své vzpoury adiktolog. Petice, kterou podepsala řada lidí, ale velký vliv neměla a situace se spíše zhoršovala.
Nic však neskončilo – naopak. Bývalý chartista Dvořák dal dohromady symbolických 77 odborníků veřejností uznávaných ve svých profesích a společně zahájili novou bitvu. Dnes má žádost za dekriminalizaci na šest a půl tisíc signatářů. „V té době jsem ještě ani nevěděl, že policisti měří THC v rozporu se zákonem. Nejen že s presumpcí viny lidi předem kriminalizují a v rámci takzvaných neodkladných úkonů přijedou a zkosí všechnu úrodu, ale pak ještě obsah THC změří jak se jim zrovna zachce,“ popisuje Dvořík praxi.
Do roku 2012 musela podle trestního zákoníku policie měřit THC z celého objemu rostliny, což nedělala. Kromě toho policisté na farmě u Dvořákových běžně zabavovali rostliny těsně před sklizní, namísto po odkvětu, jak uvádí zákon. „Zasažena je tím celá rodina. S manželkou jsme byli několikrát obžalovaní, policisté nám pravidelně chodili po bytě a přehazovali věci,“ líčí adiktolog.
Kromě těchto negativních zážitků přišli Dvořákovi taky téměř o všechny úspory, které věnovali výzkumu, jenž nikdy nemohli svobodně a smysluplně provádět. „Se souhlasem dětí šly do výzkumů i peníze, které jsme spořili pro ně,“ povzdechne Dvořák. I kvůli tomu je odhodlaný nevzdat se.
Sám sebe popisuje jako rebela od přírody. „Kdo jiný by měl vzdorovat, když ne já, který o tom tolik ví a kterému se příčí něco takového jako prodávat marihuanu. To jde zcela mimo mé etické normy,“ podotýká padesátiletý muž. A tak mu nezbývá než neustále posílat stížnosti policejnímu prezídiu, žádat poslance o vyslyšení, soudy o vysvětlení a nově především hájit svéprávnost.
Konopí je lék
Za to, jak se Dvořák dokáže před soudy hájit, jej jeho známí obdivují. „Naše soudy jednají jako za komunismu. Argumentačně se vůbec nedokážou vyrovnat s fakty a důkazy. Doložil jsem jim zločiny způsobené na lidech i neplatnost zákona a oni s tím nic neudělali, jen mne odsoudili,“ zlobí se adiktolog, který chtěl vytvořit precedent pro další pěstitele. U soudu se jej zastali lékaři, zástupci univerzit či nemocní, kteří kromě vlastního svědectví předkládali i lékařské zprávy jako důkaz léčebného účinku konopí. Všechno zbůhdarma.
Dvořák, který za svou aktivní činnost získal české, zahraniční i mezinárodní ceny, založil kromě jiného také edukativní konopnou kliniku a první léčebny pro drogově závislé. Podle svých slov za život rozdal deset tisíc konopných semen a zachránil stovky končetin diabetiků před amputací. Konopné masti a extráty mají ale údajně léčebný vliv na mnoho jiných nemocí, jako jsou různé typy rakovin, záněty, infekce, popáleniny, vředy, migrény, astma a desítky dalších.
„Neexistuje pomalu bezpečnější léčivo, navíc má vynikající hospodářskou zužitkovatelnost. Oproti tomu se legislativa pořád jen zpřísňuje,“ kroutí nechápavě hlavou Dvořák.
Nedávno schválený zákon, který má umožnit nákup konopí v lékárně, považuje totiž za zdaleka nejhorší od roku 1989. „Vyhnat nemocné do lékárny, kde zaplatí za gram tři sta korun, když by si klidně rostliny mohl každý vypěstovat sám, to není jen parazitování na nemocných, ale je to zločin, za který by politici měli být potrestáni,“ myslí si adiktolog.
Proto taky podal na některé z nich již dříve žalobu. „Nemocní zaplatí za léčbu konopím takto aspoň půl milionu,“ zlobí se Olomoučan. Pozitivní tak zůstává jediné – poslanci a senátoři konečně uznali podstatu všeho, totiž, že konopí je lék.
více informací: http://konopijelek.cz/