by Radka Káňová
V brněnském sociálním podniku Bajkazyl proběhla v neděli dne 25. února 2018 konference na téma léčba konopím, jeho (ne)dostupnost a tragické dopady státní represe na občany léčící se konopím. Konference byla zahájena ve 13. hodin dokumentárním filmem Rok konopí o boji občanů za jejich právo se léčit touto bylinou. Klíčový program konference začal v 15. hodin panelovými diskuzemi kriminalizovaných členů výzkumu Konopí je lék, odborníků a zúčastněné veřejnosti.
Tomáš Houfek
Jako první promluvil pan Tomáš Houfek, který je v tuto chvíli (zatím nepravomocně) odsouzen na 8 let do vězení za nedovolenou výrobu konopných drog. V jeho naprosto šíleném rozsudku se dočteme, že ani rakovina vás nevyviňuje z trestného činu, když nemáte povolení k výrobě konopných drog. Tomáš hovořil o tom, že již v dospívání přestal věřit klasické medicíně a vybral si cestu alternativní léčby, kterou studoval a sám působil jako laický terapeut. Společně s přítelkyní mají obchůdek se zdravou výživou. Nejdříve začal na sobě zkoušet různé bylinné přípravky, tinktury a mastičky, až mnohem později jej oslovilo konopí. Když se sám ocitl ve vážných zdravotních potížích, používal byliny a řízenou detoxikaci podle MUDr. Josefa Jonáše. Zdravotní potíže, které však měl Tomáš při posledním onemocnění a diagnostika, kterou používal, nasvědčovaly tomu, že má rakovinu tlustého střeva s pravděpodobnými metastázami v plicích. Pan Houfek nechtěl v žádném případě přistoupit na chemoterapii, protože ta se dle jeho slov rovná smrti. Začal pěstovat konopí, nejdříve venku, ale když mu úrodu několikrát ukradli, rozhodl se pro pěstování indoor. Někdo ho udal a policie zatkla. Byl už několik měsíců ve vazbě, kde mu odmítali podávat dietu, kterou by potřeboval (bezlepková), nikdo jej nebral vážně a měl nálepku feťáka. Už chtěl svoji bitvu se systémem několikrát vzdát, ale věří, že mu justice dá za pravdu, protože nikomu nic zlého neudělal.
Miloslav Tetour
Jako druhý hovořil o příběhu kriminálníka léčitel a senzibil pan Miloslav Tetour, kterému v roce 2011 žaloba navrhovala 10 – 12 let nepodmíněně, nakonec jej odsoudili na tři roky do vězení. Říká, že traumata z vězení si dodnes v sobě nese. Pan Tetour se věnuje studiu bylin přes 45 let. Ve svém sugestivním příspěvku popisoval fyzické a psychické mučení, kterým si člověk odsouzený do vězení musí projít. Hovořil o tom, že pro systém jsme jen čísla, ne lidé, a už vůbec ne lidé, které někdo bere vážně. Hovořil o tom, jak obtížné bylo vězení také pro jeho manželku, která měla doma malé děti. V současné době se pan Tetour zabývá výrobou biohnojiva, které vyrábí z konopí za pomoci žížal. O síle tohoto hnojiva v nadsázce prohlásil, že pervitinem pro konopí, které po něm roste jako divé.
MUDr. Radovan Hřib
Třetím účastníkem diskuze byl anesteziolog MUDr. Radovan Hřib z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, který patří k necelé třicítce lékařů, kteří v ČR používají k léčbě konopí. Pan doktor sdělil, že je poslední 4 roky přímo „postižen“ konopím a je nadšen výsledky léčby bolestí pomocí konopí. K léčbě konopím jej přivedla paní Mgr. Kateřina Tejkalová z jejich nemocnice, za což je jí velice vděčný, protože mu otevřela nový lékařský obzor, jak účinně a bezpečně pomoci trpícím. V klinických studiích pan doktor Hřib také zkoušel u nemocných konopný lék Sativex, který jak poznamenal, je pro nemocné de facto nepoužitelný kvůli vysoké ceně (25 000,- Kč/měsíčně.). Sdělil, že sám ve své lékařské praxi používá speciálně upravený drcený konopný květ v tobolkách, které mu připravuje nemocniční lékárna. Stávající právní praxe bohužel nepovoluje zpracovávat konopí jinak než kouřením, což považuje za neefektivní a zdravotně sporné, aktuálně se panu doktoru Hřibovi podařilo registrovat k inhalaci vaporizer Volcano Medic. Používání drahého konopí z lékárny do čaje mu přijde jako naprostý nesmysl. Pan doktor Hřib hovořil také o úspěchu léčby konopím u psychiatricky nemocných, kdy se vždy obrátí na konkrétního psychiatra a psychologa, se kterými jednotlivý případ konzultuje. Žádné problémy zde nezaznamenal. Apeloval na nezbytnost informovat a vzdělávat veřejnost a zpřístupnit výzkum! Silným momentem diskuze bylo, když vyjádřil obdiv všem zúčastněným, kteří se musí i za cenu věznění rvát o svoje práva. Účastníci panelu a posluchači se shodli, že stávající situace je nemravná, nelidská a nezákonná.
Mgr. Dušan Dvořák
Čtvrtý účastník pan Mgr. Dušan Dvořák, adiktolog a vedoucí výzkumu Konopí je lék hovořil o mýtech o drogách. Jeho vyprávění začalo provokativním a hořce pravdivým výrokem „Drogy nejsou zakázané, protože jsou nebezpečné, jsou nebezpečné, protože jsou zakázané. Hovořil o propagandě, která toto téma obklopuje a zatemňuje mozky i jinak vzdělaným lidem. Mluvil o nebezpečnosti jednotlivých drog, kdy jako prvním faktorem nebezpečnosti je především samotná prohibice, která způsobuje, že jsou nepoučení lidé vystavení černému trhu se všemi riziky, které tento trh obnáší. Sdělil, že používání konopí nelze podle mezinárodních úmluv kriminalizovat a mučit tak nemocné, kteří jsou onálepkováni jako viníci, ve skutečnosti jsou však oběti tohoto zrůdného systému! Hovořil o tom, že limitní měsíční dávka určená konopnou vyhláškou vyjde nemocného při dnešních cenách více než 50 000,- Kč měsíčně, což je absolutně cenově nedostupné a v kulturním státu nemůže být druhou alternativou kriminál, pokud člověk peníze nemá. Na závěr uvedl, že nejdůležitější je změna našeho myšlení a přístupu k této věci a uvědomění si, že sebeléčbu nejde kriminalizovat ze své podstaty, protože jsou tak porušována základní lidská práva. Dušan Dvořák se shodl s doktorem Hřibem, že slovní manipulace s pojmy jako technické konopí, marihuana, léčivé či omamné konopí zatemňují celou nepřehlednou situaci. Každé konopí je léčivé a zároveň technicky zpracovatelné. Připomněl, že právě mají ve výzkumném programu ženu s rakovinou, které vymizely metastáze v játrech a konopné produkty, které používá, jsou z legálního konopí.
Manželé Kočířovi
Dramatickou chvíli zažili posluchači, když vystoupili manželé Kočířovi, kteří jsou také účastníci výzkumu Konopí je Lék. Paní Jana Kočířová detailně vylíčila nelidské podmínky ve vazbě, které museli s manželem trpět 4 a půl měsíce, jen proto, aby se policii přiznali k něčemu, co nikdy neudělali, a totiž, že konopí údajně distribuovali do zahraničí. Na začátku jejich odsouzení policie vymyslela příběh o jejich rodině jako organizované zločinecké skupině. Že pro to neměla žádné důkazy, nikoho netrápilo. Kvůli nemoci paní Kočířové manželé pěstovali konopí pro svoje využití. Paní Kočířová, uvedla, že jediným cílem vazby je zbavit člověka lidské důstojnosti, elementární sebeúcty a vlastní integrity! Manželé Kočířovi hovořili o tom, jak v průběhu soudního jednání přišli o celý svůj majetek, o pozemky, o dům, o auto, ale největším zlem byla ta děsivá bezmoc dovolat se spravedlnosti, kdy policie plní pouze příkazy prokuratury a presumpci neviny v našem státě je jen prázdným pojmem. Je to šílené ponížení a zneuctívání člověka, řekla závěrem a ticho v sále se dalo krájet.
Vladimír Václavek
Závěrečné slovo pronesl filozof, šaman a hudebník pan Vladimír Václavek, který byl smutný i nadšený z toho, jakým duchem se celá panelová diskuze nesla, že nešlo o žádný souboj idejí, ale o velmi otevřená sdílení životních příběhů, při kterých běhá mráz po zádech a člověk cítí, že se kamsi úplně vytratila lidskost. Uvedl, že skutečná změna může přijít jedině z vědomí každého jedince a tím může dojít k uzdravení celého nemocného systému.
Výzva
Panelovou diskuzi provázela moderátorka Anna Němcová a vyzvala všechny zúčastněné diváky, aby podpořili kampaň CANNABIS WAR IS OVER! If you want it. např. jako dobrovolníci, kteří něco umějí a mohou přispět k naplnění cíle kampaně, kterým je okamžité zastavení kriminalizace občanů. Sdělila, že kampaň je možné finančně podpořit zřízením trvalého příkazu a zasíláním finanční podpory na transparentní účet: 8243027001/5500, protože členové výzkumu Konopí je Lék již dali stovky tisíc za advokáty a soudně znalecké posudky. Na závěr panelu moderátorka požádala účastníky, aby chodili k soudním procesům a vyjádřili svou solidaritu. Přítomnost veřejnosti v soudní síni má totiž hluboce podpůrný význam pro kriminalizované občany a je účinnou kontrolu justiční zvůle.
Závěrem
Závěr dne patřil koncertu, na kterém vystoupila zpěvačka Narcotic Fields Tereza Hill, kytarista Nylon Jail Roman Vičík, dále mistr Slovenské republiky ve Slam Poetry Martin Helcman a alternativní rocková skupina Trafo z Brna.
Celá panelová diskuze je zaznamenána na kameru a bude využita pro připravovaný film. Přednáška pana Dušana Dvořáka a pana doktora Radovana Hřiba bude již brzy zde na webových stránkách. Za účast všem řečníkům i návštěvníkům, kteří přijeli skutečně ze všech koutů republiky, ještě jednou mnohokrát děkujeme.
O autorovi:
Mgr. Radka Káňová, absolventka Lékařské fakulty Ostravské Univerzity, obor: Ochrana veřejného zdraví
Kdyby takých veřejných diskuzí bylo více,lépe by se žilo v České republice,naše slavné soudy,šijí na nás boudy,neúměrně trestají,ač důkazy nemají,tak si je vymyslí,jsou to strašné nesmysly,pak jsou na to hrdí,trest je více tvrdý,je to smutné v tomto státě,že nemocné trestáte,za to že se léčí sami,jim policie pomáhá a chrání,bylinku jim ukradnou,ať se hanbou propadnou.Proto lidé bděte,nebojte se a pěstěte,tu zázračnou bylinu,která léčí celou vaší rodinu,jednou přijde den,kdy zelená bude naše zem – IN NOMINE CANNABIS…